Skip to content

70 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block265
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
53%
Improvement Value:$144,600
47%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,743+3.4%
2024$10,387+2.6%
2023$10,119+0.7%
2022$10,052+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,708DeedBook 5513, Page 1577Recorded5/28/2025

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 7739, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1925