Skip to content

47 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1903

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block265
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,163
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
47%
Improvement Value:$180,100
53%
Total Assessment$340,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,745+3.5%
2024$11,347+2.7%
2023$11,048+0.7%
2022$10,973+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1903