Skip to content

223 Murray Hill TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Date
Oct 3, 2020

Property Information

Block269
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
55%
Improvement Value:$130,900
45%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,260+3.4%
2024$9,920+2.6%
2023$9,664+0.7%
2022$9,600+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952