Skip to content

67 E Englewood AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block269
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
59%
Improvement Value:$112,200
41%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,600+3.4%
2024$9,282+2.6%
2023$9,042+0.7%
2022$8,983+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952