Skip to content

74 Lilac StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block269
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,500
52%
Improvement Value:$154,600
48%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,360+3.4%
2024$10,984+2.6%
2023$10,700+0.7%
2022$10,629+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,868DeedBook 4044, Page 824Recorded3/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1936