Skip to content

204 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1959

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 10, 2017

Property Information

Block273
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,301
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
53%
Improvement Value:$141,300
47%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,627+3.4%
2024$10,274+7.2%
2023$9,581+0.7%
2022$9,517+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,301DeedBook 2669, Page 1821Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,301DeedBook 1486, Page 2154Recorded8/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959