Skip to content

207 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2021

Property Information

Block273
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
59%
Improvement Value:$123,700
41%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+3.4%
2024$10,169+5.3%
2023$9,656+0.7%
2022$9,591+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940