Skip to content

211 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1940

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 1, 2001

Property Information

Block273
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
54%
Improvement Value:$143,800
46%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,138+3.4%
2024$10,769+2.6%
2023$10,491+0.7%
2022$10,421+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8414, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1940