Skip to content

190 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1900

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block273
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
54%
Improvement Value:$138,500
46%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,528+3.4%
2024$10,179+2.6%
2023$9,916+0.7%
2022$9,851+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,388DeedBook 3531, Page 325Recorded3/4/2020

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 1317, Page 2255

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 9287, Page 6

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8828, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1900