Skip to content

82 Cameron RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Aug 25, 1977

Property Information

Block283
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
45%
Improvement Value:$197,900
55%
Total Assessment$360,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,711+3.4%
2024$12,290+2.6%
2023$11,972+0.7%
2022$11,893+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 280, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1951