Skip to content

114 Cameron RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block283
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
48%
Improvement Value:$205,200
52%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,918+3.4%
2024$13,456+2.6%
2023$13,109+0.7%
2022$13,022+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,090DeedBook 3032, Page 1015Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 9151, Page 164

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8473, Page 357

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 7977, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1948