Skip to content

479 New Bridge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 20, 2005

Property Information

Block283
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
42%
Improvement Value:$209,600
58%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,789+3.4%
2024$12,365+2.6%
2023$12,046+0.7%
2022$11,966+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8991, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1950