Skip to content

63 Dudley DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block283
Lot50
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
58%
Improvement Value:$132,400
42%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,121+3.4%
2024$10,752+2.6%
2023$10,474+0.7%
2022$10,405+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 9640, Page 42

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8122, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1948