Skip to content

78 Dudley DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block288
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,300
62%
Improvement Value:$111,100
38%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,278+3.4%
2024$9,937+2.6%
2023$9,680+0.7%
2022$9,616+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948