Skip to content

54 Glenwood Drive EastBergenfield, NJ 07621

Built 2019

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block291
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
24%
Improvement Value:$539,400
76%
Total Assessment$714,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,197+3.4%
2024$24,361+2.6%
2023$23,732+0.7%
2022$23,575+1.2%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 3019, Page 1044Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 1968, Page 926

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 7712, Page 84