Skip to content

27 Belvin CourtBergenfield, NJ 07621

Built 2021

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block290
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,800
33%
Improvement Value:$402,000
67%
Total Assessment$599,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,155+3.4%
2024$20,453+2.6%
2023$19,925+109.5%
2022$9,511+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000
Sq Ft1,152DeedBook 4039, Page 363Recorded3/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2674, Page 426Recorded7/24/2017