Skip to content

26 Chovet TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 12, 1993

Property Information

Block289
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
51%
Improvement Value:$175,500
49%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,524+3.4%
2024$12,109+2.6%
2023$11,796+0.7%
2022$11,718+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7577, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1949