Skip to content

441 New Bridge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1945

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block295
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,900
55%
Improvement Value:$123,800
45%
Total Assessment$274,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,689+3.4%
2024$9,367+2.6%
2023$9,126+0.7%
2022$9,065+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000
Sq Ft1,232DeedBook 4820, Page 852Recorded9/28/2022

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 2935, Page 1095Recorded5/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1945