Skip to content

450 Wildrose AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2023

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block301
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
26%
Improvement Value:$516,600
74%
Total Assessment$699,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,657+118.2%
2024$11,301+2.6%
2023$11,009+0.7%
2022$10,936+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,225,000
Sq Ft2,800DeedBook 5128, Page 238Recorded11/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,792DeedBook 4669, Page 346Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8608, Page 248