Skip to content

41 Hampton CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1957

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block305
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,696
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
54%
Improvement Value:$253,700
46%
Total Assessment$547,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,317+3.4%
2024$18,677+2.6%
2023$18,195+0.7%
2022$18,074+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,696DeedBook 1511, Page 323Recorded9/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957