Skip to content

23 Hampton CourtBergenfield, NJ 07621

Built 2020

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block305
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
39%
Improvement Value:$460,100
61%
Total Assessment$754,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,597+3.4%
2024$25,715+2.6%
2023$25,051+51.4%
2022$16,546+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000
Sq Ft2,120DeedBook 3624, Page 1956Recorded6/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 3215, Page 51Recorded4/8/2019

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 1761, Page 367Recorded9/30/2014

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 8737, Page 978