Skip to content

483 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block309
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
67%
Improvement Value:$100,200
33%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,338+3.5%
2024$9,987+2.7%
2023$9,723+0.7%
2022$9,657+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947