Skip to content

473 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block309
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,700
42%
Improvement Value:$246,600
58%
Total Assessment$424,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,965+3.4%
2024$14,469+2.6%
2023$14,095+0.7%
2022$14,002+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 1698, Page 827Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 7779, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1941