Skip to content

41 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1923

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block30
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
62%
Improvement Value:$101,500
38%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,325+3.4%
2024$9,016+2.6%
2023$8,783+0.7%
2022$8,725+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,108DeedBook 3974, Page 444Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 8184, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1923