Skip to content

6 Sussex RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block311
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
55%
Improvement Value:$139,200
45%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,613+3.5%
2024$10,253+2.7%
2023$9,982+0.7%
2022$9,914+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948