Skip to content

41 Addison RoadBergenfield, NJ 07621

Built 2014

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block311
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
26%
Improvement Value:$499,900
74%
Total Assessment$674,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,804+3.4%
2024$23,014+2.6%
2023$22,420+0.7%
2022$22,272+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft3,168DeedBook 4077, Page 268Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft1,397DeedBook 1815, Page 970Recorded12/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,397DeedBook 10559, Page 2213Recorded11/8/2013

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8253, Page 630