Skip to content

10 Sussex RoadBergenfield, NJ 07621

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$1,265,000
Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block311
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
25%
Improvement Value:$515,000
75%
Total Assessment$690,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,336+3.4%
2024$23,529+2.6%
2023$22,922+0.7%
2022$22,770+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,265,000
Sq Ft3,496DeedBook 5476, Page 234Recorded4/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 8814, Page 336

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8668, Page 348