Skip to content

18 Sussex RoadBergenfield, NJ 07621

Built 2020

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block311
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,200
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
23%
Improvement Value:$641,200
77%
Total Assessment$836,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,493+3.4%
2024$28,514+2.6%
2023$27,779+0.7%
2022$27,595+155.4%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft4,200DeedBook 4129, Page 725Recorded5/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 3119, Page 2353Recorded11/30/2018