Skip to content

56 Sylvamdur AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Oct 3, 2014

Property Information

Block319
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,700
54%
Improvement Value:$142,100
46%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,786+3.4%
2024$10,428+2.6%
2023$10,159+0.7%
2022$10,091+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

Sq Ft1,403DeedBook 1772, Page 329Recorded10/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1947