Skip to content

12 Van Houten StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1937

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Feb 22, 1999

Property Information

Block134
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,700
35%
Improvement Value:$268,900
65%
Total Assessment$416,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,693+3.4%
2024$14,206+2.6%
2023$13,839+0.7%
2022$13,748+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 8147, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1937