Skip to content

88 Lee PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 25, 1998

Property Information

Block337
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,626
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
44%
Improvement Value:$251,900
56%
Total Assessment$449,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,868+3.4%
2024$15,342+2.6%
2023$14,946+0.7%
2022$14,847+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8099, Page 913

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7638, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1948