Skip to content

151 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block32
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
64%
Improvement Value:$93,100
36%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117+3.4%
2024$8,815+2.6%
2023$8,587+0.7%
2022$8,531+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1136, Page 1303

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8641, Page 149

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8390, Page 505

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 8063, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1951