Skip to content

59 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1957

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Oct 10, 2000

Property Information

Block25
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,337
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
57%
Improvement Value:$129,300
43%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,620+3.4%
2024$10,268+2.6%
2023$10,003+0.7%
2022$9,936+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 8315, Page 164

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 7755, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1957