Skip to content

137 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1924

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block32
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
55%
Improvement Value:$135,600
45%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,528+3.4%
2024$10,179+2.6%
2023$9,916+0.7%
2022$9,851+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,792DeedBook 4853, Page 83Recorded11/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1924