Skip to content

113 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1924

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block32
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
61%
Improvement Value:$106,300
39%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+3.4%
2024$9,180+2.6%
2023$8,943+0.7%
2022$8,884+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,112DeedBook 4299, Page 1603Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$309,500
DeedBook 1256, Page 404

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1062, Page 1247

Property Built

Built

Year Built: 1924