Skip to content

26 Warren Street(Unit C0003)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block345
Lot8
QualifierC0003
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage760
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
45%
Improvement Value:$80,600
55%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,135+3.4%
2024$4,965+2.6%
2023$4,837+0.7%
2022$4,805+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 3105, Page 646Recorded11/13/2018

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 8248, Page 622

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 7787, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1985