Skip to content

159 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block34
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,803
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
41%
Improvement Value:$266,600
59%
Total Assessment$453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,006+3.4%
2024$15,475+2.6%
2023$15,075+0.7%
2022$14,975+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 8659, Page 494

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7747, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1921