Skip to content

155 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block34
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,777
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
45%
Improvement Value:$211,200
55%
Total Assessment$384,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,561+3.4%
2024$13,111+2.6%
2023$12,773+0.7%
2022$12,689+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916