Skip to content

2 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block94
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionS2G2.5S 2 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,949
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
37%
Improvement Value:$273,000
63%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,357+3.4%
2024$14,847+2.6%
2023$14,464+0.7%
2022$14,368+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926