Skip to content

45 Momar DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1981
Other Exempt

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Apr 1, 1997

Property Information

Block39
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
47%
Improvement Value:$197,300
53%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$12,374+2.7%
2023$12,048-1.4%
2022$12,217+1.2%
2021$12,076+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 7963, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1981