Skip to content

29 Williamson RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 28, 1995

Property Information

Block3
Lot157
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,200
47%
Improvement Value:$183,400
53%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,119+3.4%
2024$11,717+2.6%
2023$11,414+0.7%
2022$11,339+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7849, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1954