Skip to content

50 Elder AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block71
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
54%
Improvement Value:$162,100
46%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,507+3.4%
2024$12,092+2.6%
2023$11,780+0.7%
2022$11,702+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954