Skip to content

334 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block41
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionS-CB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
38%
Improvement Value:$286,900
62%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,224-11.1%
2024$18,244+121.1%
2023$8,252+0.7%
2022$8,197+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 61, Page 2202

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 8332, Page 561

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7921, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1950