Skip to content

62-64 West Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1922
Apartment

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block133
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S 4 APT
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
48%
Improvement Value:$186,100
52%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+3.4%
2024$12,221+2.6%
2023$11,906+0.7%
2022$11,827+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft3,128DeedBook 2743, Page 2081Recorded10/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1922