Skip to content

152 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block44
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,423
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,100
56%
Improvement Value:$151,300
44%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,147+3.4%
2024$11,744+2.6%
2023$11,441+0.7%
2022$11,365+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958