Skip to content

182 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block44
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
62%
Improvement Value:$117,400
38%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,941+3.4%
2024$10,578+2.6%
2023$10,305+0.7%
2022$10,237+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 3099, Page 1193Recorded11/2/2018

Property Sale

Sale
$260,900
DeedBook 8617, Page 152

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8047, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1916