Skip to content

154 Fourth StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1925

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block44
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF1G1.5S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
70%
Improvement Value:$73,100
30%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+3.4%
2024$8,245+2.6%
2023$8,033+0.7%
2022$7,979+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,544DeedBook 4991, Page 897Recorded5/10/2023

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 51, Page 54

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 7849, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1925