Skip to content

28 Briggs CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1964

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 19, 2001

Property Information

Block45
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,900
47%
Improvement Value:$220,800
53%
Total Assessment$416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,697+3.4%
2024$14,209+2.6%
2023$13,843+0.7%
2022$13,751+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8407, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1964