Skip to content

49 Chestnut StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block47
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,600
60%
Improvement Value:$114,000
40%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+3.4%
2024$9,739+2.6%
2023$9,488+0.7%
2022$9,425+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950