Skip to content

262 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 29, 2001

Property Information

Block47
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
60%
Improvement Value:$127,300
40%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,191+3.4%
2024$10,820+2.6%
2023$10,541+0.7%
2022$10,471+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8430, Page 967

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 7899, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1950